Wycieczka do Kudowy Zdrój i Pragi - I dzień.




W dniach od 3 do 5 października 2018 uczestnicy ŚDS w Andrychowie wzięli udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej i do stolicy Czech - Pragi. Wycieczka została zorganizowana przez Dyrektora ŚDS w Wadowicach przy współudziale terapeutów z ŚDS Filia w Andrychowie. Program wycieczki został podzielony na dwa etapy. Pierwszym z etapów była Kotlina Kłodzka po stronie polskiej natomiast drugi to stolica Czech Praga. Należy teraz napisać kilka zdań właśnie dotyczących samej Kotliny Kłodzkiej.
                Kotlina Kłodzka zwana dawniej hrabstwem kłodzkim, jest największą w Sudetach kotliną śródgórską o powierzchni 1630 km2  i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych regionów Polski. Przyjęto, że stanowi teren zamknięty pierścieniem ośmiu pasm górskich, m. in. Gór Stołowych, Sowich, Złotych i Masywu Śnieżnika. Jest to teren pagórkowaty poprzecinany przełęczami i dolinami rzecznymi. Największą naturalną drogą łączącym tą kotliną z resztą Śląska jest dolina przełomowa rzeki Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie, którą prowadzi droga oraz trakt kolejowy łączący Kłodzko z Wrocławiem.
                Przez wieki na tych terenach skupiały się różne kultury i religie. Na tych terenach osiedlali się: Polacy, Niemcy, Czesi, Flamandowie, rozwijała się bogata kosmopolityczna kultura. Na terenach Kotliny Kłodzkiej rozwijało się tchnienie czeskiego baroku, niemieckiego porządku i solidności kupiectwa. Wspaniały mikroklimat i bogata fauna i flora spowodowały, że Kotlina Kłodzka odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie turystyki krajowej jak i zagranicznej.
                Pierwszą miejscowością jak była na trasie naszego zwiedzania były Wambierzyce. Miejscowość ta może się pochwalić wspaniałą Bazyliką Maryjną, położoną na niewielkim wzniesieniu, do której prowadzą szerokie schody. Pierwsza Bazylika Maryjna została zbudowana w latach 1695-1711 przez niemieckiego hrabiego Daniela von Osterberga. Uległa ona jednak zniszczeniu. Obecna Bazylika Maryjna została zbudowana w latach 1715-1723 również przez niemieckiego hrabiego Franciszka Antoniego von Goetzena. Jest ona w dalszym ciągu we władaniu niemieckich księży. Jest warta zwiedzenia ze względu na jej wspaniały wystrój jak i bogate, piękne rzeźby postaci świętych. Miejscowość Wambierzyce posiada także wspaniałą szopkę ruchomą, na którą składa się siedem stacji biblijnych uruchamianych za pomocą mechanizmu jeszcze z czasów średniowiecznych, funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Według danych owa szopka była tworzona przez trzydzieści lat. Miejscowość owa ma także swoją Kalwarię – drogę krzyżową. Po zwiedzeniu miejscowości Wambierzyce, udaliśmy się do Czermnej, gdzie znajduje się Kaplica Czaszek. Owe czaszki oraz piszczele kostne są autentyczne. Pochodzą z czasów średniowiecznych, gdy w okolicznych miejscowościach na tych ziemiach trwały walki różnych kultur i religii. Kaplica ta ma ściany jak i  sufit wyłożone czaszkami i piszczelami kostnymi. Czaszki takie wypełniają również pomieszczenie pod Kaplicą. Są one odpowiednio przechowywane jak i zabezpieczane przed zniszczeniem.
                            Po zwiedzeniu Kaplicy Czaszek w Czermnej udaliśmy się do miejscowości uzdrowiskowej Kudowa Zdrój. To uzdrowisko jest znane w Polsce ze względu na swoje właściwości lecznicze. Posiada wody lecznicze, które są stosowane przy różnych schorzeniach zdrowotnych. Teren uzdrowiska posiada piękny park, który służy kuracjuszom do odpoczynku i spacerów. Uzdrowisko posiada również kilka pensjonatów dla kuracjuszy jak i pijalnię wód. My również skorzystaliśmy z tej okazji i udaliśmy się do owej pijalni, gdzie każdy z nas mógł skosztować owych leczniczych wód. Ten ośrodek uzdrowiskowy wpływa bardzo korzystnie na stany zdrowotne pensjonariuszy. Na terenie uzdrowiska znajdują się liczne gabinety zabiegowe, w których kuracjusze przechodzą różne ważne dla nich zabiegi związane z poprawą stanu zdrowia. Uzdrowisko Kudowa Zdrój było ostatnim punktem wycieczki po stronie polskiej. Z uzdrowiska Kudowa Zdrój udaliśmy się na odpoczynek do pensjonatu Polanica Zdrój gdzie mieliśmy nocleg.

Edward