Szczepionka na koronawirusa - skutki uboczne

 


Rozpoczęcie szczepień na koronawirusa zbliża się wielkimi krokami. W Polsce będzie to koniec stycznia 2021 roku. Wiele osób obawia się, że powstała w tak krótkim czasie szczepionka nie będzie bezpieczna. Jak każdy lek na ona swoje skutki uboczne, które jednak są dużo mniejsze niż to, jakie bezpieczeństwo nam zapewnia. Jakie skutki uboczne może mieć szczepionka na koronawirusa?

W Polsce szczepienia na koronawirusa mają rozpocząć się w Nowym Roku, jednak są państwa, np. Wielka Brytania, które jeszcze w grudniu planują przekazać szczepionkę dla obywateli (szczepionka uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia). Wiele osób rozważa, czy szczepienie jest niezbędne, czy warto to zrobić i czy szczepionka jest bezpieczna.

Szczepionka na koronawirusa może mieć skutki uboczne, jak każdy lek. Jednak zdecydowanie więcej jest jej zalet - przede wszystkim chroni przez zachorowaniem na COVID-19 i rozwojem groźnych powikłań. Skupmy się na szczepionce marki Pfizer, która rozpocznie cykl szczepień w Polsce. Pamiętajcie, że pełna ochrona będzie możliwa dopiero 7 dni po podaniu pacjentowi drugiej dawki szczepionki.

Skutki uboczne szczepionki, na które zwraca uwagę producent:

·       bardzo częste, czyli występujące częściej niż w przypadku 1 osoby na 10 - ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, ból stawów, gorączka;

·       częste (poniżej 1 przypadku na 10): nabrzmienie bądź zaczerwienienie
w miejscu zastrzyku, nudności;

·       nieczęste (poniżej 1 przypadku na 100): powiększone węzły chłonne i złe samopoczucie.

Szczepionki na koronawirusa zostały przebadane. Są w pełni bezpieczne, ale długoterminowych skutków ubocznych szczepień jeszcze nie znamy.

- Powiedziałbym, że może 10-15 proc. zaszczepionych miało dość znaczące efekty uboczne, które zazwyczaj nie trwały dłużej niż 24, 36 godzin - i ustępowały - powiedział w rozmowie z CNN dr Moncef Slaoui, główny doradca ds. nauki amerykańskiej operacji Warp Speed - publiczno-prywatnego partnerstwa, którego celem było jak najszybsze dostarczenie szczepionki na COVID-19 na amerykański rynek.

Szczepionka na koronawirusa a ciąża

Producent podaje, że nie ma takiej wiedzy i nie były prowadzone badania - umieszczono zalecenie, aby przez dwa miesiące po szczepieniu unikać zajścia
w ciążę.

Szczepionka na koronawirusa a inne leki

Nie przeprowadzono badań na temat interakcji szczepionki COVID-19 mRNA BNT162b2 z innymi produktami leczniczymi ani innymi szczepionkami - podaje producent.

Działania niepożądane:

·       ból w miejscu wstrzyknięcia (> 80 proc.),

·       zmęczenie (> 60 proc.),

·       ból głowy (> 50 proc.),

·       ból mięśni (> 30 proc.),

·       dreszcze (> 30 proc.),

·       bóle mięśni (> 20 proc.),

·       gorączka (> 10 proc.).

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

Odpowiedzi przesyłajcie na nasz adres: filia.andrychow@sdswadowice.wer.pl

lub przynieście do ośrodka.

Pozdrawiamy serdecznie

Wasi terapeuci